top of page
  • Writer's pictureTesliarium

Adligat obeležio godišnjicu rođenja Nikole Tesle


Udruženje za kulturu, umetnost i međunarodnu saradnju Adligat obeležilo je godišnjice rođenja Nikole Tesle (1856-1943). Ovim povodom organizovana je serija onlajn predavanja na tri kontinenta na šest jezika – srpskom, engleskom, italijanskom, francuskom, arapskom i na svahiliju i izloženi su novi predmeti na stalnoj postavci Muzeja knjige i putovanja i Muzeja srpske književnosti u sastavu Adligata.



Pod krovom Adligata nalazi se i Zbirka Nikole Tesle sa originalnim Teslinim pismima upućenim konzulu Kraljevine Jugoslavije u Njujorku Radoju Jankoviću povodom Pupinove bolesti i originalni Teslin penzioni ček. Na stalnoj postavci Tesline zbirke po prvi put je prikazana razglednica koju je guslar Petar Perunović Perun poslao Radoju Jankoviću. To je srpski vojnik, učesnik balkanskih i Prvog svetskog rata, čije su gusle tokom Prvog svetskog rata na Gučevu razneli šrapneli, kada je i sam bio ranjen. Perun je postao poznat po tome što je srpsku narodnu poeziju pevao Tesli i Pupinu.


Adligat na ovaj dan obeležava i godišnjicu rođenja srpskog glumca Pavla Vujisića. Tim povodom, predsednik Udruženja Adligat Viktor Lazić je izjavio:


„Naše Udruženje čuva sećanje na značajne ljude srpske istorije i često obeležavamo njihove godišnjice rođenja ili smrti. Teslu i Paju Vuisića vezuje ovaj poseban dan, pa smo napravili posebno predavanje posvećeno njima a namenjeno pre svega strancima i našim ljudima rasejanim po svetu. To je kombinacija vođene ture po našim kolekcijama i predstavljanje zanimljivih i značajnih činjenica iz njihovog života. Za Teslu u svetu većinom znaju, ali za Pavla Vuisića retko ko, zato smo osmislili poseban način da našeg slavnog glumca, čijom je veštinom bio oduševljen i Orson Vels, predstavimo strancima. U okviru predavanja smo puštali isečke iz kultnih filmova, a ovu priliku smo iskoristili i da strancima prikažemo gusle – kod nas se nalazi jedan originalni primerak napravljen u rovu tokom Drugog balkanskog rata, Bitke za Jedrene, sa konjskom dlakom i od vojnih konzervi za hranu, kao i gusle koje je Danilo Kiš poklonio književniku Radoslavu Bratiću“.


Izvor i foto: Adligat




Comments


Top Stories

bottom of page